slideshow-img
Zpět  

Upozornění pro rodiče.

Publikováno: před jedním rokem


energ-napoj-ilustr Vážení rodiče, žádáme Vás, aby vaše děti nenosily do školy energetické nápoje a konzumovaly je.Opakovaně musíme řešit nevhodné, mnohdy agresivní chování. To je způsobeno předávkováním organismu kofeinem a cukrem.

Pokud se stane, že žák bude mít u sebe energetický nápoj, odebereme mu ho a vrátíme až po vyučování.

Energetické nápoje jsou obohacovány KOFEINEM, TAURINEM, CUKREM a rostlinnými extrakty.


energ-napoje


V plechovce (250 ml) je asi 90 mg KOFEINU. Ten způsobuje DEHYDRATACI (odvod vody z těla organismu). Za den by měli děti nebo mladiství přijímat maximálně 100 mg kofeinu. A nemělo by to být rozhodně ve formě tohoto koncentrovaného nápoje (ale v čaji).

Kofein v kombinaci s dalšími látkami v energetických nápojích může způsobit nevolnost, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, snížení hladiny cukru v krvi a závažné poruchy srdečního rytmu. Kofein může ublížit i při sportu. Ve spojení se zvýšenou fyzickou zátěží a dehydratací představuje velkou zátěž pro kardiovaskulární systém.

TAURIN ovlivňuje hospodaření organismu s vodou. Pokud je v kombinaci s kofeinem, může velmi rychle dojít k dehydrataci a kolapsu organismu.

K doslazování energetických nápojů se kromě běžného cukru (asi 10–15 kostek na jednu plechovku) používají i UMĚLÁ SLADIDLA, zejména ASPARTAM. Je to naprosto nevhodné pro děti a dospívající.

Připravil: Matěj Kunc