slideshow-img
Zpět  

Exkurze – Lány

Publikováno: před čtyřmi roky


exkurze-lany-2018-ilustr

Ve čtvrtek 6. 9. 2018 se žáci 7., 8. a 9. třídy zúčastnili velmi zajímavé exkurze. Jednalo se o Mimořádnou prohlídku zámku Lány, letního sídla prezidenta republiky.
 

 
Brzy ráno jsme vyrazili autobusem a po čtyřech hodinách jízdy jsme byli v cíli, tedy v obci Lány nedaleko za Prahou. Záhy jsme zjistili, že o prohlídku je obrovský zájem, protože u vstupní brány se shromažďovaly velké zástupy lidí. Naštěstí naše škola měla vstup zajištěn, a proto jsme krátce před polednem mohli vstoupit do areálu zámku. Hned jsme byli všichni i se svými zavazadly podrobeni bezpečnostní prohlídce a poté jsme pokračovali přímo do zámku. 
 
Procházeli jsme přízemím a reprezentačními salony v prvním patře, v nichž probíhají setkání hlavy státu s významnými osobnostmi či různými delegacemi. Viděli jsme např. slavnostně připravenou jídelnu vybavenou nádherným nádobím a stříbrnými příbory nebo pracovnu T. G. Masaryka, našeho prvního prezidenta. Po prohlídce zámku jsme nahlédli do rokokové zámecké kaple z poloviny 18. století, která slouží jako lánský farní kostel. 
 
Po krátkém občerstvení jsme se vydali na procházku zámeckým anglickým parkem. Potom jsme již zamířili k našemu autobusu a po únavné cestě jsme zdárně dorazili domů.
 
Připravil: Matěj Kunc