VÁNOČNÍ DÁRKY Z KERAMIKY

keramika-2017-ilustrŽáci 9. třídy již s předstihem vyráběli dárky v rámci Praktických činností. Koncem listopadu z keramické hlíny vytvářeli květináče, svícny a tužkovníky atp.

Pomocí speciálních válečků (které se používají na tvarování marcipánového těsta) si na rozválenou hlínu vytvořili plastický vzor. Pomocí pravítka a drátku vyřezali potřebné tvary. Vyřezali dno a slepili šlikrem (rozmočená keramická hlína). Pak museli počkat na první vypálení v peci.

keramika-o1–2017

Počátkem prosince nám paní Zdena Tauerová, pracovnice DDM v Mor. Třebové, vypálenou keramiku dovezla do školy.

Někteří žáci na vnější stranu výrobku použili tzv. oxid (černý prášek). Po smíchání s trochou vody se silným štětcem nanese na keramiku, aby se pak mokrým molitanem postupně stíral. Tmavá barva tak zůstává ve vytlačených tvarem. Další žáci vnější i vnitřní strany natřeli glazovacími barvami na keramiku.

A opět se čekalo na druhé vypálení. I to se povedlo a vyrobená keramika je už v tuto dobu předána jako dárek.

Mgr. Matěj Kunc

««« Předchozí text: Výsledky voleb do školské rady Následující text: VÁNOČNÍ BESÍDKA – 2017 »»»

L. Souček | 25. 12. 2017 Po 12.59 | Aktualita | trvalý odkaz | tisk | 55x