Saunování

Oznamujeme rodičům, že od přístího týdne  – tj. od 4.11.2013 bude zahájeno
saunování dle zájmu žáků a to v pondělí a pátek.
Rozpis obdrží žáci od svých třídních učitelů.
Poplatek je 20,– Kč za jednu saunu cca 2 hod.

Jednotlivé fáze saunování
Úkony každé fáze stojí vůči sobě v určitém kontrastu a má tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.

1. fáze – očista a příprava
Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné osprchování vlažnou vodou.

2. fáze – pobyt v prohřívárně

3. fáze – ochlazování
Ochlazení, předcházející vstupu do horka i následné po prohřátí dítěte, lze absolvovat sprchováním za použití vlažné vody a krátkého závěrečného postříknutí těla chladnou vodou (vynechává se zátýlí hlavy a obličej), anebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy.

4. fáze – ukončení
Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou štávu, bylinný čaj;

Délka expozice: čím mladší dítě, tím kratší prohřívání i ochlazení. Expozice horka podle toho kolísá do 2–3 minut.

Frekvence saunování: Běh (cyklus) saunování (tj. 1.-4. fáze) stačí absolvovat jednou, případně jej lze ještě jednou krátce opakovat, ne víckrát; saunovat 1× týdně plně postačuje.

K doplnění: Uvedený způsob saunování dětí je založen na odzkoušené metodě saunování dětí ve stovkách jeslí a mateřských škol u nás v průběhu posledních 45 let a na staletých zkušenostech finských rodičů. Zahájit saunování lze v kterémkoliv ročním období.
Dokonalé prohřátí chrání před působením chladu i v tuhé zimě. Fyziologická odezva dětského organizmu je okamžitá, zejména v oblasti zvýšení imunity. Po saunování je na cestu domů mít vyhovující pokrývku hlavy a obuv.

Napsal L. Souček, tisk, přečteno 297x